خانه / مقالات / اهمیت به روز بودن اطلاعات دارویی برای افراد شاغل در علوم پزشکی

اهمیت به روز بودن اطلاعات دارویی برای افراد شاغل در علوم پزشکی

وقتی در داروخانه یا کلا حیطه پزشکی مشغول به کار شدید و حسابی به اسم ژنریک داروها مسلط شدید، بعد از آن هرگاه شرکت های دارویی داروی جدید با اسم تجاری جدید تولید می کنند سریع با یک بار دیدن دارو اسم اون به خاطرتون سپرده میشه. در واقه مثل اینه که اسم داروها و شکل دارویی آن ها داخل ذهن شما یک فایل باز می کنند و هر گاه اسم تجاری جدید از یک داروی خاصی می بینید سریع به همان فایل اضافه می شود. پس زیاد نگران اسم تجاری جدید که روز به روز وارد بازار دارویی می شوند نباشید. یکی از این نام هایی که من به تازگی باش برخورد داشتم یک نوع اسپری بینی هستش. قبل از اینکه با این دارو آشنا بشیم اول نسخه زیر را برای خودتان بازنویسی کنید و سپس با بازنویسی آن در زیر نسخه چک کنید.

Saline Normal   Baxter 1Lit  N:1   جهت شستشو

Loratadin   Tab   N:20   شب موقع خواب

Vivanella (Mometasone)   Spray   N:1   روزی دو پاف داخل بینی

اگر به داروها و تخصص پزشک نگاه کنید احتمالا متوجه نوع بیماری مریض می شوید. این بیمار یا دچار حساسیت فصلی و آلرژی است یا بینی خود را عمل کرده است. از اونجایی که خودم این داروهای این نسخه را تحویل بیمار دادم بیمار را دیدم که خانمی هستند که روی صندلی داروخانه نشستن و به بینی خود چسب زده! پس دیگر متوجه شدید علت تجویز داروها چه بوده است.

اما دارویی که می خوام راجع به آن صحبت کنم دارویی با نام ژنریک فارسی مومتازون و انگلیسی Mometasone می باشد. این دارو از دسته داروهای کورتون (کورتیکواستروئید) است. قصد دارم شما را باشکل های دارویی و نام های تجاری معروف آن آشنا کنم.

داروی مومتازون هم دارای اسپری بینی باز دوز 05/0 درصد (50 میکروگرم در هر پاف) و دارای فرم کرم و پماد و لوسیون موضعی 1/0 درصد می باشد. از جمله نام های تجاری معروف خارجی این دارو می توان به اسپری نازونکس یا Nasonex و ویوانلا یا Vivanella اشاره کرد. در رابطه با نام های تجاری ایرانی معروف هم می توان به اسپری بینی رستانکس یا Restanex از شرکت سینا دارو اشاره کرد. یه یادآوری هم میکنم که شرکت سینا دارو به صورت تخصصی قطره های چشمی و اسپرهای بینی و تنفسی تولید می کند. این هم سایت این شرکت هستش : https://www.sinadarou.com/

در رابطه با پماد، کرم و لوسیون مومتازون هم میشه گفت که بیشتر شرکت های داخلی آن ها را تولید می کنند. از این بین می توان به شرکت کیش مدیفارم اشاره کرد که کرم و پماد و لوسیون موضعی این دارو را به نام مگا کورت (Megacort) تولید می کند.

همچنین شرکت ایران ناژو هم کرم و پماد و لوسیون موضعی مومتازون 1/0 درصد را نیز تولید می کند.

گاهی ممکن است فرم موضعی مومتازون به اسم کرم Elocon تجویز شود که در واقع یکی از برندهای تجاری خارجی کرم مومتازون است و ممکن است در بعضی از داروخانه ها آن را ببینید.

فرقی که بین اسپری های بینی ممکن است وجود داشته باشد در میزان حجم کلی دارو است ولی فرقی در میزان دوز یا بهتر است بگیم غلظت دارو ندارد. مثلا رستانکس تولیدی شرکت سینادارو حاوی 20 میلی لیتر دارو است که معادل 200 پاف می شود.(هر پاف معادل 1/0 میلی لیتر است.) در صورتی که اسپری نازونکس و ویوانلا حاوی 14 میلی لیتر دارو می باشند که معادل 140 پاف است. اما دوز دارو یا غلظت دارو در همه این اسپری ها 05/0 درصد می باشد.

جمع بندی

در این مقاله قصدم آشنایی شما با انواع اشکال دارویی مومتازون و نام های تجاری آن بود. امیدوارم که این مقاله هم مورد تجوهتون قرار گرفته باشد. در پایان مقاله یه مختصری از مطالب گفته شده جهت مرور سریع آنچه گفته شدقرار می دهم. موفق باشید.

مومتازون (Mometasone)

دسته دارویی: کورتیکواستروئید (کروتون)

شکل های دارویی و اسامی تجاری مطرح:

اسپری بینی 05/0 درصد  Nasonex – Vivanella – Restanex

کرم و پماد 1/0 درصد Megacort – Elocon

لوسیون موضعی 1/0 درصد Megacort

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *