خانه / مقالات / مقالات تخصصی / دس لوراتادین: نورسیده ای از خانواده آنتی هیستامین ها

دس لوراتادین: نورسیده ای از خانواده آنتی هیستامین ها

توی این مقاله قصد داریم با داروی دس لوراتادین آشنایی مختصری را پیدا کنیم. دس لوراتادین یکی از آنتی هیستامین های نسل دوم هست که به تازگی وارد بازار دارویی ما شده است.

دس لوراتادین یکی از آنتی هیستامین های نسل دوم هست که به تازگی وارد بازار دارویی ما شده است.

خانواده محترم آنتی هیستامین ها

همه ما یجورایی با این خانواده بزرگ و ارجمند آشنا هستیم. خیلی مواقع اعضای این خانواده چه در فرم خوراکی و چه در فرم های دیگر مثل قطره چشمی و اسپری بینی و یا حتی آمپول به کمک ما می آیند.

اعضای خوب این خانواده ما را از شر علائم ناشی از آزاد شدن هیستامین در بدن راحت می کنند. علائمی که شاید خیلی ها حتی الان وقتی یادش میوفتند یکجوری توی بدنشون احساس کنند! مثل خارش ،آبریزش بینی، فلاشینگ ، راش های پوستی و …

اعضای خانواده آنتی هیستامین ها را به صورت عمده به دو نسل تقسیم بندی می کنند. نسل اول و نسل دوم و اگر بخوایم علمی تر بگیم میشه Firts Generation و Second Generation.

داروهایی که در نسل اول قرار دارند هرچند عملکرد آنتی هیستامینی خوبی دارند اما در کنار این مزیت یک سری عارضه ها نا به جایی هم دارند! مثلا باعث خشک شدن دهان و گلو می شوند به دلیل عوارض آنتی کولینرژیکی که دارند. عارضه شایع دیگر در این دسته خواب آلودگی هست که ایجاد می کنند.

داروهای نسل اول انگار اینجور پیش خود فکر می کنند که: خب حالا که ما کارمون را خوب انجام دادیم و شخص رو از علائم حساسیت آزادش کردیم بهتر است یک خواب خوبی هم به عنوان اشانتیون به او بدهیم!

اما نمی دانند که ما انسان ها شاید دوست نداشته باشیم توی هر موقعیت احساس خواب آلودگی کنیم. به خاطر همین هم هست که بیشتر داروهای این نسل رو شب مصرف می کنیم تا عارضه خواب آوری آن ها برای ما یک تیر و دونشان شود!

البته گاهی از داروهای این نسل به منظورهای دیگری هم استفاده می کنند مثل افزایش اشتها که سیپروهپتادین میدهد، کمک به خواب که دیفن هیدرامین و هیدروکسیزین در این موارد ممکن است استفاده شوند و …

تولد آنتی هیستامین های نسل دوم

اما باز دانشمندان دیدند که این عارضه ها مثل عوارض کولینرژیک و خواب آوری به مزاج خیلی ها خوش نمی آید. به همین دلیل تصمیم گرفتن با ایجاد تغییراتی در ساختار شیمیایی آن ها داروهای آنتی هیستامین جدیدی تولید کنند که عارضه های نسل اول را نداشته باشند.

کافی بود تغییراتی در ساختار شیمیایی آن ها ایجاد کنند تا نتوانند از سد خونی مغزی یا همان BBB عبور کنند. شاید بپرسید چرا؟ خب به این دلیل که آنتی هیستامین ها به دلیل عبور از این سد و وارد شدن به مغز شیطنت می کنند و عارضه خواب آلودگی رو ایجاد می کنند!

همین تلاش دانشمندان باعث متولد شدن نسل جدید آنتی هیستامین ها شد که به آن ها نسل دوم آنتی هیستامین ها گفته می شود. بنابراین دیگر الان متوجه شده اید که مزیت نسل دوم نسبت به نسل اول چیست. اگر هم متوجه نشدید چند خط بالا را دوبار با دقت بخوانید!

از جمله داروهای نسل دوم آنتی هیستامین ها می توان به لوراتادین ، سیتریزین و فکسوفنادین اشاره کرد. حالا سوال این جاست که آیا این داروها دیگر اصلا عارضه خواب آلودگی ایجاد نمی کنند؟ قرار بوده چنین باشد! حتی شاید در کتب نوشته باشند چنین عارضه ای ندارند اما من به عنواان یک داروساز می گویم دارند اما به نسبت داروهای نسل اول کمتر است. اگر هم به حرفم اعتماد ندارید یکبار آن ها را امتحان کنید! البته تفاوت کیفیت و عوارض در بین بردند های مختلف این داروها نیز بایستی در نظر گرفته شود.

بخاطر همین باز توصیه من به عنوان یک داروساز این است که بهتر است داروهای این نسل را هم با تمام احترامی که برایشان قائل هستیم شب مصرف شود. البته این یک توصیه هست و ممکن است شخصی با مصرف آن ها در روز هم مشکلی نداشته باشد.

و اما تازه واردی به نام دس لوراتادین

داروی جدید از این نسل به تازگی وارد داروخانه ها شده است به نام : دس لوراتادین. خب از اسمش پیداست که یکجورایی آپدیت شده ی لوراتادین هستش! این دارو دارای قرص های 5 میلی گرم و شربت 2.5 میلی گرم در 5 سی سی هست.

یکی از مطرح ترین نام های تجاری این دارو نئوتادین (Neotadin) هست که توسط شرکت عبیدی تولید می شود. طبق ادعای شرکت سازنده این دارو شروع اثر سریعی دارد و عارضه خواب آلودگی هم ندارد. در مورد شربت های آن هم گفته شده علاوه بر داشتن طعم مطلوب و نداشتن اثر خواب آلودگی ، برای کودکان بالا شش ماه قابل استفاده است.

خب این هم از معرفی این تازه وارد آنتی هیستامین ها به بازار داروی کشور ما، امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. تا درورد دیگر بدرود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *