خانه / مقالات / نقش دیاموکس در نسخه های چشم پزشکی چیست؟

نقش دیاموکس در نسخه های چشم پزشکی چیست؟

قبل از شروع بحثمون اول از همه نسخه زیر را نگاه کنید و اقلام آن را برای خود بازخوانی کنید.

دیاموکس
نسخه چشم پزشکی

Drop   Ciplex   N:1   هر6ساعت

Tab   Diamox   N:10   هر12 ساعت  

Drop   Snotears    N:1هر 6ساعت  

Syrup   Expectorant   N:1   هر 8 ساعت

Cap   Amoxicillin 500   N:20   هر 8 ساعت

در بعضی از نسخه پزشکی گاهی داروی خوراکی خاصی نسخه می شود به اسم Diamox. این دارو درواقع همان قرص استوزولاماید یا Acetazolamide است.

قرص استوزولاماید موجود در بازار دارویی ما با دوز 250 می باشد که می توان گفت بیشتر در نسخه های چشم پزشکی تجویز می شود. این دارو در نسخه ها چشم پزشکی برای کاهش فشار چشم مصرف می شود. اگر بخوایم تخصصی تر بگیم در واقع این دارو یک داروی دیورتیک هست که با مکانیسم اثری که داره باعث کاهش سنتز مایع زلالیه در چشم می شود و در نتیجه فشار داخل چشم کاهش پیدا میکند. کاربردهای دیگر نیز دارد به عنوان مثال در نسخه های اعصاب و روان برای تشنج و بعضی از انواع صرع ها تجویز می شود . همچنین برای پیشگیری از بیماری ارتفاع برای کوهنوردان و افرادی که قصد صعود به ارتفاعات را دارند هم از این دارو استفاده می شود. پس متوجه شدید که در نسخه های مختلف به منظور درمان بیماری های متفاوتی از این دارو استفاده می شود.

نکته مهم در رابطه با این دارو باید در نظر بگیرید این است که طرز نوشتاری آن بسیار شبیه Acetaminophen است. یعنی ممکن است پزشک نام ژنریک دارو که Acetazolamide است را تجویز کرده باشد و به علت شباهت اسمی که در ابتدای نام ژنریک این دو دارو وجود دارد ممکن است باهم اشتباه شوند.

یکی از بهترین راه های اینکه این اشتباه پیش نیاید این است که به دوز دارو حتما توجه کنید. قرص استازولاماید دوز 250 میلی گرم دارد در صورتی که قرص استامینوفن دوز های 325 و 500 میلی گرم دارد.

در صورتی که دوز دارو مشخص نشده بود باید به مهر پزشک و دستور دارو توجه کرد. البته گاهی دستور استازولامید مثل استامینوفن ممکن است هر 8 ساعت تجویز شود. اما مهر پزشک و دیگر داروهای نسخه در این امر می تواند به ما کمک کند. به این صورت که اگر داروهای دیگر نسخه شامل قطره های چشمی مربوط به فشار چشم باشد مثل تیمولول یا لاتانوپروست به احتمال زیاد داروی تجویز شده استازولاماید است.

برای مطمئن شدن بایستی با بیمار صحبت کنید. شاید بیمار از قبل نیز دارو را مصرف می کرده و با آن آشنا باشد. اگر به هیچ روش مشخص نشد که داروی تجویز شده استامینوفن یا استازولاماید است بایستی با پزشک بیمار صحبت کنیم. بنابراین دقت کافی را در نسخه های چشمی که قطره های فشار چشم تجویز شده داشته باشید و اگر چشمتان به Aceta… خورد سریع قرص استامینوفن در سبد دارویی قرار ندهید.موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *