خانه / مقالات / مقالات تخصصی / پاسخ به سوالات کوییز اینستاگرام

پاسخ به سوالات کوییز اینستاگرام

توی این پست قصد داریم به پاسخ سوالات کوییز بپردازیم. پیشنهادم این هست که این پست را تا آخر بخونید چون به بیان یک سری نکات کاربردی هم در حین پاسخ به سوالات کوییز پرداخته شده است. خب زیاد مقدمه رو طولانی نمی کنم و سریع میریم سر اصل مطلب یعنی پاسخ با سوالات کوییز.

سوال اول این بود:

  1. تاوانکس نام تجاری کدام دارو است و چه دوزهایی دارد؟

الف) لووفلوکساسین 250 و 500 میلی گرم

ب) سیپروفلوکساسین 250 و 500 میلی گرم

ج) لووفلوکساسین 500 و 750 میلی گرم

د) سیپروفلوکساسین 500 و 750 میلی گرم

جواب مخاطبین عزیز به این سوال از این قرار بود:

خب همانطور که می بینید 1383 نفر به این سوال پاسخ درست داده اند. اگر پست مربوط به این سوال را خوب دیده باشید متوجه می شوید که در حین صحبت ها گفته شد که تاوانکس یا Tavanex نام تجاری داروی لووفلوکساسین هست که شرکت عبیدی با این نام تولید می کنه. تاوانکس به صورت دو دوز 500 و 750 میلی گرم در بازار دارویی موجود هست.

بعضی از دوستان پرسیدن لووفلوکساسین دوزی به غیر از 500 و 750 میلی گرم ندارد؟ باید خدمتتون عرض کنم که تاوانکس فعلا دوزهای 500 و 750 میلی گرم در بازار دارویی موجود دارد. البته شاید بعدها دوز 250 هم تولید شود اما فعلا دوز 250 از تاوانکس در بازار دارویی نداریم.

اما دقت شود که قرص های لووفلوکساسین 250 میلی گرم هم در بازار دارویی توسط شرکت های دیگر تولید می شود. که نام های تجاری خاص خود را دارند.

یادم هست در یک نسخه تاوانکس 250 برای بیمار تجویز شده بود. بیمار می گفت ده تا داروخانه رفتم و این دارو رو نداشتند! من هم همون قرص لووفلوکساسین از شرکت تسنیم با نام تجاری LinoQin که 250 میلی گرم دارد رو به مریض تحویل دادم و برایش توضیح دادم که قضیه از چه قرار است. به همین سادگی!

2. اثر تینیدازول به کدام دارو شبیه تر است:

الف) کوتریموکسازول

ب) مترونیدازول

ج)کتوکونازول

د) آلبندازول

پاسخ شما عزیزان از این قرار بود:

توی همان پستی که راجب تاوانکس صحبت شد گفتم که تینیدازول یک دارویی است با اثرات شبیه به داروی مترونیدازول که گاهی در نسخه های زنان برای عفونت های زنانه تجویز می شود. گاهی نیز برای عفونت هلیکوباکترپیلوری نیز تجویز می شود.

این دارو دارای قرص های 500 میلی گرم داره و برای عفونت های بی هوازی باکتریایی و عفونت های ناشی از پروتوزآ تجویز می شود.1320 نفر از عزیزان پاسخ درست به این سوال داده اند.

اون دسته از عزیزان که آلبندازول را انتخاب کرده اند احتمالا فراموش کرده اند که آلبندازول یک داروی ضد انگل است و به عنوان ضد کرم تجویز می شود.

و اما سوال سوم:

3. ترکیبات کدام دارو درست نوشته نشده است:

الف) ممورال: رزین کندر و زنجبیل

ب) ممورکس: جینکوبیلوبا

ج) جینکوسان: جینکوبیلوبا و جینسینگ

د) نوتری ایج ساپورت: جینسینگ و زنجبیل

و اما پاسخ شما عزیزان:

همونطور که می بینید 696 نفر پاسخ درست به این سوال داده اند. اول از همه این را بگم که بعضی از دوستان توی تله تستی این سوال افتادن! یعنی به “درست نوشته نشده است” دقت نکرده اند و فکر کردند سوال گفته ترکیبات کدام دارو “درست نوشته شده است”.

به خاطر همین میبینیم که خیلی از افراد گزینه های غلط رو هم انتخاب کرده اند. یادم هست که از این تله های تستی توی سوالات اساتید دانشگاه زیاد استفاده می شد. دقت به سوال خیلی مهم است مخصوصا برای افرادی که درگیر امتحان و کنکور هستند. اینجور سوالات یکجور امتحان کردن دقتشان است.

و اما گزینه اشتباه که گزینه آخر بود. اگر پست رو یک مروری کنید متوجه می شوید که نوتری ایج ساپورت حاوی گیاه جینکوبیلوبا هست.

سوال چهارم:

4. کدام دارو در وزوز گوش قابل استفاده نمی باشد؟

الف) ممورکس

ب) نوتری ایج ساپورت

ج) جینکوسان

د) ممورال

و اما پاسخ عزیزان:

خب می بینیم که 704 نفر به این سوال پاسخ درست داده اند. اما افراد زیادی هم پاسخ های اشتباه را انتتخاب کرده اند. اول از همه یک توضیح بدم که علت استفاده داروی ممورکس برای وزوز گوش به دلیل وجود گیاه جینکوبیلوبا در آن می باشد. بنابراین داروهایی که حاوی جینکوبیلوبا باشند برای وزوز گوش قابل استفاده هستند.

اما گزینه ها که اول ممورکس و دومی نوتری ایج ساپورت که هر دو حاوی جینکوبیلوبا هستند بنابراین برای این مورد قابل استفاده هستند. جینکوسان هم حاوی جینکوبیلوبا و جینسینگ است پس این را هم در این موارد می توان استفاده کرد.

اما ممورال حاوی رزین کندر و زنجبیل است و چنین مورد مصرفی ندارد.

سوال پنجم:

5) کدام از شکل های دارویی آسیکلوویر نمی باشد؟

الف) پودر قابل تزریق 250 میلی گرم

ب) پماد چشمی 5 درصد

ج) قرص 800 میلی گرم

د) کرم موضعی 5 درصد

و اما پاسخ عزیزان به این سوال:

خب فقط 691 نفر به این سوال پاسخ درست داده اند. این افراد مشخص است که هم دانش بالایی در حوزه دارو دارند و هم دقت بالا. به افرادی که گزینه اول را انتخاب کرده اند پیشنهاد می کنم حتما پست یک دقیقه یک داروی مربوط به آسیکلوویر را ببینند.

بعضی از دوستان هم دایرکت پیام دادند که همه گزینه ها را که آسیکلوویر دارد. درست است همه این شکل های دارویی را آسیکلوویر دارد اما اگر دقت کنید نوشته شده پماد چشمی 5 درصد درصورتی که پماد چشمی آسیکلوویر 3 درصد است.

افرادی که گزینه های غلط رو انتخاب کردن فقط کافی هست که یک دقیقه وقت بذارند و پست مربوطه را یک نگاه بکنند. یکی از عزیزان که لطف داشتند توی دایرکت اینستاگرام نوشته بودند این یک دقیقه یک داروهای شما مفید ترین یک دقیقه های ما هستند!! 🙂

این عکس هم تقدیم به افرادی که گزینه اول رو انتخاب کرده اند 🙂

و اما سوال آخر:

6. کدام در مورد داروی آسیکلوویر درست است؟

الف) در طی درمان با این دارو باید آب زیاد مصرف شود.

ب) در بارداری قابل استفاده است.

ج) بهتر است بعد از غذا مصرف شود.

د) همه موارد صحیح است.

و اما پاسخ شما عزیزان:

درود بر 1583 نفری که گزینه آخر را انتخاب کردند. در پست مربوط به آسیکلوویر گفتیم که توصیه میشود در طی درمان با این دارو آب زیاد مصرف شود تا از برخی از عوارض این دارو پیشگیری شود. هم چنین گفتیم که دره مصرف این دارو در بارداری B می باشد.

یعنی در دوران بارداری هم قابل استفاده الست. اگر راجب رده بندی های بارداری اطلاعاتی ندارید می توانید پس آموزشی شماره 132 را در پیج ایسنتاگرام ببینید. توی این پست در رابطه با این رده بندی خیلی مختصر و مفید توضیح داده شده است.

مورد دیگری که بهش اشاره شد این بود که فرم خوراکی دارو بهتر است بعد از غذا مصرف شود تا عوارض گوارشی آن کاهش پیدا کند. بنابراین هر سه گزینه در مورد آسیکلوویر صحیح می باشد.

امیدوارم که از خواندن این مقاله لذت برده باشید. تا درود دیگر بدرود.

۶ نظر

  1. بسیار مفید و عالی بود.با تشکر

  2. بسیار عالی واقعا مفید هست ممنون از این همه زحمتی که میکشید

  3. درود بر شما سرور گرامی بسیار مفید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *