خانه / مقالات / مقالات تخصصی / چرا سیزاپراید و ترفنادین از بازار دارویی آمریکا جمع آوری شدند؟

چرا سیزاپراید و ترفنادین از بازار دارویی آمریکا جمع آوری شدند؟

داروی سیزاپراید

سیزاپراید با نام تجاری Propulsid در سال 2000 میلادی به طور داوطلبانه توسط کارخانه تولید کننده جمع آوری شد. علت این جمع آوری گزارشاتی بودند که عوارض قلبی عروقی جدی و مرگ ناشی از مصرف این دارو را نشان داده بودند. به همین دلیل فقط در شرایط خاص که مصرف آن در بیمار لازم است آن هم تحت نظر و دستورالعمل خاص مورد استفاده قرار می گیرد.
از جمله موارد مصرف داروی سیزاپراید می توان به رفع علائم شبانه بیماری رفلاکس، فلج معده ، یبوست مقاوم به درمان و سوءهاضمه اشاره بکنیم.

داروی ترفنادین

این دارو نیز از سال 1998 توسط شرکت سازنده آن به دلیل مشکلات قلبی – عروقی ناشی از مصرف این دارو از بازار دارویی آمریکا جمع آوری شد. این دارو از جمله آنتی هیستامین های نسل دوم بود که بعد ها متابولیت آن با نام فکسوفنادین به شکل دارو وارد بازار دارویی شد. در واقع فکسوفنادین متابولیت ترفنادین هست که مصرف آن نسبت به مصرف ترفنادین مزایایی دارد. این مزایا باعث شده مصرف فکسوفنادین به عنوان آنتی هیستامین افزایش یابد.

مزیت فکسوفنادین نسبت به ترفنداین

به عنوان مثال فکسوفنادین با داروهای ضد قارچ تداخل خطرناک ندارد و می تواند همزمان با آن ها استفاده شود. همچنین آنتی بیوتیک های ماکرولیدی به طور همزمان با فکسوفنادین قابل استفاده هستند.

از فکسوفنادین می توان در بیماران با نقص عملکرد کبد استفاده کرد. زیرا فکسوفنادین خودش متابولیت فعال است و برای فعال شدن نیازی به کبد ندارد. و مهمتر از همه اینکه فکسوفنادین سمیت قلبی – عروقی که با ترفنادین مشاهده می شد را نیز ندارد.

امیدوارم که از خواندن این مقاله کوتاه لذت برده باشید.

۲ نظر

  1. سلام ودرود عصر چهارشنبه تون بشادی
    بسیار عالی وممنون ازتوضیحات جامعه تون 🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *